Емиратите влегоа со финансиска помош на Палестина.

Итна хуманитарна помош како прв дел од предвидената помош е испратена во појасот Газа по указ на претседатеклот на Обединетите Арапски Емирати шеикот Калифа бин Зајед Ал-Нахјан и принцот на Абу Даби Шеик Мохамед бин Зајед Ал-Нахјан, и заменик врховен командант на вооружените сили ОАЕ.

UAE President Sheikh Khalifa bin Zayed al-Nahyan listens to closing remarks during the closing ceremony of the GCC summit in Bayan Palace
ОАЕ  во првиот дел одобри- одвои 25 милиони долари за да им помогне на Палестинскиот народ кој  нападната од израелската агресорска војска.
Извештај за национална новинска агенција WAM , покрај другото стои дека помошта од Емиратите наскоро ќе биде  надополнета покрај со фиансиска, така и со друг на материјал ( прехрамбен, хигинески, и др..), на крај во извештајот стои дека помошта е да им помогне на оние изложени на најновата брутална израелската агресија во појасот Газа“.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× 2 = twelve

%d bloggers like this: