ДАВУТОГЛУ: Нетанјаху е лидер на Влада која убива деца (Видео)

Израел го одби договорот со Техеран.

ДАВУТОГЛУ: Нетанјаху е лидер на Влада која убива деца (Видео)

Израелскиот кабинет е единствен и сам во противеењето на рамковниот договор на светските сили со Иран околу иранската нуклеарна програма, соопштила денес канцеларијата на премиерот Бенјамин Нетанјахи.

Соопштението е објавено после вонредната седница на ова телот, наскоро се очекува и обраќање на израелскиот премиер.

Нетанјаху во телефонски разговор со претседателот на САД Барак Обама изјавил дека се против на договорот.

Обама го повикал на Нетанјаху на неколку часови после склучување на соговорот со шест-е сили со Иран. Американскиот претседател отценил дека договорот претставува напредок кон трајно решение кое ќе “оневозможи“ Иран да биде на патот да произведе нуклеарно оружје.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


three × 4 =