Rinkeby_trg_policija_ytb

Пукотници во Стокхолм: 1загинат, најмалку 3 повредени.

post image
Една особа погина, а најмалку три се ранети во пукњето во Rinkebyj, предградие во шведскиот град Стокхолм, јави радиото Radio Sweden
Двајца луѓе се во критична состојба и пренесени биле во болница, а една особа починала од повредите здобиени со нож каки и од ранување со огнено оружје.

Уште две особи полесно се повредени, веројатно од залитани куршуми. Се претпоставува дека станува збор за случајни минувачи.

Полицијата го блокирала главниот плоштад во ова место. Хеликоптери кружеле над подрачјето надгледувајќи ја моменталната ситуација. Засега никој не е приведен. Во прелиминарниот извештај полицијата наведила дека станува збор за планирано убиство. Моментално се испитувале сведоците од настанот.

Rinkeby има речиси 16.000 жители, а од 2012 година според статистиката на шведската влада, познат е по тоа што примарно го населуваат бегалци.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


eight − 3 =

%d bloggers like this: