сирија болница

БАЌУШКИТЕ УНЕСРЕЌИЈА СИРИЈЦИ: Руски бомбардери гранатираа болница, деветмина мртви!

Девет особи, меѓу кои и едно дете, убиени се во воздушните напади во кои е погодена цивилна болница која ја помага меѓународната организација Лекари без граници.


“Зградата на болницата целосно е уништена во бомбардирањето од страна на руските сили, во местото Хадије, јужно од Maret el Nomam“, се наведува во соопштението на Лекарите без граници.

Во нападите повредени се повеќе од десетина луѓе.

Портпаролот на невладината организација Лекари без граници, чије седиште е во Париз, потврди дека болницата била цел на напади на воздушни напади во областа Maret el Nomam, 280 километри од Дамаск.

Извор:(The Bosnia Times, Beta)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ 8 = ten

%d bloggers like this: