RUSKINAVIJACI

УЕФА: Ако Русија го повтори инцидентот повторно, ќе биде исфрлена од ЕУРО

Контролната, етичката и дисциплинска комисија на УЕФА изјави дека руската фудбалска федерација е казнета со условна дисквалификација и парична казна од 150.000 евра, поради нередот на стадионот Велодром во Марсеј, на 11 јуни, за време на натпреварот меѓу Русија и Англија

УЕФА: Ако Русија го повтори инцидентот повторно, ќе биде исфрлена од ЕУРО

ИСТАНБУЛ (АА) – Унијата на европските фудбалски асоцијации (УЕФА) ја казни Русија со условна дисквалификација и 150.000 евра парична казна, поради навивачкиот неред за време на натпреварот со Англија, на 11-ти јуни, во Марсеј, јавува Anadolu Agency (AA).

Контролната, етичката и дисциплинска комисија на УЕФА изјави дека руската фудбалска федерација е казнета со условна дисквалификација и парична казна од 150.000 евра, поради нередот на стадионот Велодром во Марсеј, на 11-ти јуни, за време на натпреварот меѓу Русија и Англија.

Руската фудбалска федерација ги казни навивачите на стадионот за расистички пароли и вознемирувачки активности.

Во случај да се повтори сличен инцидент внатре во стадионот, екипата на Русија ќе биде дисквалификувана, објавија од УЕФА.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


9 − = eight