bugarija

Бугарија утре избира на нов претседател

bugarija

СОФИЈА (АА) – Со оглед дека мандатот на актуелниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев истекува, граѓаните на оваа држава утре ќе излезат на гласање и ќе бираат нов шеф на државата, јавува Anadolu Agency (AA).

Во Бугарија денес настапи предизборниот молк, а за нов петгодишен мандат за претседател на Република Бугарија ќе се 21 кандидат, пред 11 партии, пет коалиции и 14 иницијативи. Во Бугарија се пријавени 6.834.278 регистрирани гласачи.

За наследникот на актуелниот претседател, Росен Плевнелиев, ќе имаат можност да гласаат на 325 избирачки места, кои ќе биде отворени во 71 земја.

Актуелниот претседател Плевнелиев во мај оваа година, најави дека оваа година нема да учествува во трката за нов претседателски мандат.

Заедно со претседателските избори, граѓаните на Бугарија ќе излезат и на референдумот на ко ќе се одлучи за промена на изборниот систем и за финансирање на политичките партии од страна на државата.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


7 × = twenty one

%d bloggers like this: