20161119_2_20222287_16176697_web-copy

(Видео + Фото) Снег и мраз во Турција: Во источна Анадолија температури до -14 степени Целзиусови

КАРС (АА) – Снег и ниски температури на големо ја зафатија Турција, а температурите во источна Анадолија во текот на ноќта падна и до -14 Целзиусови степени, јавува Anadolu Agency (AA).

Езеро Oрдек во Сарикимис во Карс е замрзнато,а под влијание на студениот притисок од Сибир, снегот со себе донесе и студено време.

Во Сарикамис во Карс во вечерните часови и наутро е измерена температура од -14 степени, а на покривите на зградите во градот се формирани и мразулци.

Замрзнато езеро Oрдек се наоѓа на околу 10 километри од центарот на градот.

20161119_2_20222287_16176690_web-copy 20161119_2_20222287_16176691_web-copy 20161119_2_20222287_16176692_web-copy 20161119_2_20222287_16176693_web-copy 20161119_2_20222287_16176694_web-copy 20161119_2_20222287_16176697_web-copy
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


two + = 6

%d bloggers like this: