deponijastruga1-640x360

Со протестен марш стружани повторно ќе бараат чист воздух

Деновиве повторно гореше струшката депонија.

Од Граѓанската иницијатива “Доста” на координативен состанок одлучиле уште еднаш да го кренат гласот против овој проблем.

– На состанокот учество зедоа 30-на граѓани  кои го споделија своите мислења ставови и предлози за решавање на проблемот, но не се остварија надежите на граѓанската иницијатива дека на состанокот ќе учествуваат и стручни лица (биолог,екологист, лекар) кои би укажале на последиците од горењето на депонијата по животната средина и по здравјето на луѓето, велат оттаму.

Од Граѓанската иницијатива “Доста” информираат дека протестниот марш е закажан за утре од 16.30 часот. Протестот за чист воздух ќе започне од паркингот кај кафе бар „Пливалиште“, а ќе заврши на кружниот тек на влезот во Струга.

Граѓаните на Струга излегоа на протест и после Велигден кога беше запалена депонијата, а стружани се гушеа во чад. (Крај)

извор: ОхридПрес   фото: архива
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


nine − = 2

%d bloggers like this: