20170609_2_24152487_23005960_Web (Copy)

(Фото/Видео) Во Техеран организиран погреб за жртвите од терористичките напади

ТЕХЕРАН (АА) – Во Техеран денес беше организиран погреб за жртвите од терористичките напади што пред два дена го потресоа главниот град на Иран, јавува Anadolu Agency (AA).

Погребот на жртвите од терористичкиот напад на израелскиот Парламент и на турбето на поранешниот ирански верски лидер, ајатолахот Хомеини, беше организиран во рамките на Техеранскиот универзитет.

На настанот присуствуваа голем број граѓани на оваа земја, кои по улиците на Техеран ги следеа возилата со телата на загинатите.

Во Техеран, на 7 јуни беше извршен напад врз зградата на иранскиот Парламент и на турбето на поранешниот ирански верски лидер, ајатолахот Хомеини.

Безбедносните сили ги убија сите напаѓачи што учествуваа во нападот на зградата на иранскиот Парламент, а пред турбето на Хомеини беше извршен самоубиствен бомбашки напад.

Иранската државна телевизија објави дека во нападите во Техеран загинаа 22 лица, вклучувајќи ги и петтемина напаѓачи. Повредени се 52 лица.

20170609_2_24152487_23005949_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005950_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005951_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005952_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005954_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005955_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005958_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005959_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005960_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005961_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005962_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005963_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005964_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005967_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005971_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005972_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005973_Web (Copy) 20170609_2_24152487_23005977_Web (Copy)

 

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× 3 = three

%d bloggers like this: