16217542332860

(Фото) ЕМИРАТИ: Дистрибуирани над 60.000 ифтар пакети за раселените лица во Ирачки Курдистан

Во рамките на предвидените хуманитарни активности на Обединетите Арапски Емирати, вчера од страна на фондацијата  бин Зајед Ал Нахјан беа дистрибуирани Ифтар оброци за повеќе од 60.000 раселени лица во ирачки Курдистан.

17621674150752

(WAM) -Со ова активност беа  таргетирани повеќе од 60.000 раселени Ирачани, Сиријци и сиромашни семејства во ирачки Курдистан за време на светиот месец Рамазан. А ,храната во ова кампања се спроведуваше од страна на бин Зајед Ал Нахјан Фондацијата Калифа, во соработка со ОАЕ конзулатот во Ербил.

Портпаролот на Фондацијата Калифа изјави дека храната во специјални пакети подготвени за Ифтар содржи 12 предмети на основните прехранбени производи Staples, и дека кампањата представува е дел од голем број на предвидените проекти на организацијата која ги спроведува во голем број на арапски и исламски земји за време на мубарек месец Рамазан.

42724927008714
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2 + = eleven

%d bloggers like this: