20170612_2_24194550_23091955_Web

Турција: Земјотрес со интензитет од 6,2 степени во Егејското Море

АНКАРА (АА) – Во водите на Егејското Море се почувствува земјотрес со интензитет од 6,2 степена, јавува Anadolu Agency (AA).

20170612_2_24194550_23091956_Web

Според сеизмолошкото одделение на Дирекцијата за управување со кризи и вонредни состојби (АФАД), денеска во 15.28 часот според локално време, забележан е земјотрес со интензитет од 6,2 степени во Егејското Море.

Земјотресот се случил на отворено море, на одалеченост од 22,98 километри од месноста Карабурун во околината на Измир, на длабочина од 6,96 километри.

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ nine = 18