6e133264-c3c8-4334-af67-245426a8775f_16x9_788x442

Телефонски разговор на Путин со кралот Салман во врска со Катар

МОСКВА (АА) – Рускиот претседател Владимир Путин оствари телефонски разговор со кралот на Саудиска Арабија, Салман бин Абулазиз, во врска со кризата меѓу Катар и некои арапски земји, јавува Anadolu Agency (AA).

Според соопштението на информативниот центар на Кремлин, во телефонскиот разговор меѓу Путин и кралот Салман се разговарале во врска со кризата меѓу Катар и некои арапски земји, како и за последните случувања во регионот на Блискиот Исток.

Според соопштеното, Путин и кралот Салман ги оцениле билатералните односи на Русија и Саудиска Арабија, и изразиле желба за развој на соработката.

Путин и кралот Салман се согласија околу продолжувањето на средбите меѓу двете земји во врска со различни области.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


3 × = six