20170613_2_24211672_23119695_Web (Copy)

Кенија: Во Најроби се урна станбена зграда, најмалку 15 исчезнати

НАЈРОБИ (АА) – Најмалку 15 лица се пријавени за исчезнати откако денес рано изутрина се урна седумкатна станбена зграда во кенискиот главен град Најроби, јавува Anadolu Agency (AA).

20170613_2_24211672_23119711_Web (Copy)

Десетици жители беа евакуирани од зграда во источниот дел на градот, пред таа да се урне, соопшти Црвениот крст.

Полицијата потврди дека се спасени 121 лице.

Тимовите за спасување ја пребаруваат околната на зградата и урнатините, со цел да се пронајдат потенцијалните заробени жртви.

Сличен инцидент во Најроби се случи минатата година, кога се сруши една шесткатница во Хурума, при што загинаа повеќе од 30 луѓе, а околу 100 беа спасени.

Рушењето на зградата делумно беше предизвикано од врнежите од дожд и лошиот квалитет на градбата.

20170613_2_24211672_23119704_Web (Copy) 20170613_2_24211672_23119699_Web (Copy) 20170613_2_24211672_23119697_Web (Copy) 20170613_2_24211672_23119695_Web (Copy)

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


eight − = 7