20170618_2_24291615_23252934_Web

Колумбија: Во експлозија во трговски центар загинаа три жени

БОГОТА (АА) – Најмалку три лица загинаа во експлозија во трговски центар во Богота, главниот град на Колумбија, која се случи во вечерните часови, јавува Anadolu Agency (AA).

Градоначалникот на Богота, Енрике Пеналоса, по посетата на местото на експлозијата изјави дека станува збор за бомбашки напад во кои се повредени девет лица.

Локалните медиуми објавија дека експлозијата се случила во област каде што се наоѓаат женски тоалети и да биде меѓу загинатите жени се наоѓа и Французинка.

Преземени се високи безбедносни мерки, а истрагата е во тек.

По тврдењата дека нападот е извршен од страна на оружената група Армија за национално ослободување (ELN), преговарачката делегација на групата го осуди нападот и наведе дека групата не е одговорна за нападот.

20170618_2_24291615_23252930_Web 20170618_2_24291615_23252931_Web 20170618_2_24291615_23252932_Web 20170618_2_24291615_23252933_Web 20170618_2_24291615_23252934_Web 20170618_2_24291615_23252935_Web
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


two + = 10