20170701_2_24498813_23642954_Web

Турција стана првак на Европа во кошарка во количка

ИСТАНБУЛ (AA) –  Репрезентацијата на Турција  за кошаркари во количка, со пбеда во финалето на 23. Европско првенство за кошаркари во количка во шпанскиот Тенерифе со резултат  76:69 против селекцијата на Велика Британија, ја освои титулата првак на Европа, јавува Anadolu Agency (AA).

20170701_2_24498813_23642950_Web

Репрезентацијата на Турција во првата четвртина била подобра, и славеше со 18:10.

Репрезентацијата на Турција за кошаркарите во колична и во втората четвртина продолжи со подобра игра, па на полувреме отидоа со резултат 36:24.

Турската репрезентација на крајот на третата четвртина имаше предност од 58:49.

Во последната четвртина ја контролираа играта и на крајот успеаја да слават со 76:69 со што ја освоија титулата првак на Европа.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× 9 = seventy two

%d bloggers like this: