_2319_A2

Судирите продолжуваат: Израелските власти со нови воени трупи,од Појасот Газа истрелана ракета

Тензиите во Израел сё повеќе растатат откако израелските сили одлучија да ги зајакнат мерките на просторот на Брдото на храмот во Ерусалим – судирите траат веќе неколку денови, а притоа се убиени тројца Палестинци и тројца Израелци. Зарди ескалцијата палестинскиот претседател Махмуд Абас ги прекинал контактите со Израел. Меѓутоа изгледа дека ситуацијата нема да се смири – имено, израелските сили за безбедност имаат намера да испратат уште  стотина трупи на просторот каде се случиле судирите.

Во исто време додека траат најжешките судири на Палестинците и Израелците во последните неколку години, во текот на вчерашниот ден на Израел паднала една ракета истрелана од правецот на Појасот Газа.


Во изјава на израелската војска се наведува дека ракетата експлодирала во воздух и како тоа дена не предизвикала човечки жртви ниту материјална штета.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


8 + four =

%d bloggers like this: