амбасада САД

САД на семејствата и вработените во американската амбасада да ја напуштат Венецуела

Американската влада им наредила на членовите на семејствата вработени во американската амбасада во Венецуела да ја напуштата ова земја, додека се продлабочува кризата во пресрет на контраверзните избори за кои критичарите тврдат дека ќе значат крај за демократијата во ова земја.
Насилствата на улиците продолжуваат. Уште седум особи загинале во текот на последниот штрајк против изборите кои ги закажал претседателот Николас Мадуро заради избор на членови на уставотворното собрание, јавува Ројтерс.

Покрај растечката меѓународна изолација на Венецуела, колумбиската авиокомпанија “Авианца“, на изненадување во четвртоокот без најава ги запрела своите активности во ова земја заради “ оперативните и безбедносни ограничувања“.

Освен тоа што им наредила на своите сограѓани дипломати да заминат од оваа земја, представници на американскиот Стејт Департмент во четвртокот исто така одобрија доброволно заминување на вработените во американска американската амбасада во Каракас.

(Vijesti.ba / FENA)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


7 × nine =

%d bloggers like this: