тероризам спанија

Барселона: Во терористички напад загинаа 13 особи, објавен идентитетот на осомничениот

Министерот за внатрешни работи на Каталонија Joaquim Forn вечерва потврдил дека во терористичкиот напад во центарот на Барселона загинале 13 особи, а повеќе од 50 се повредени, јавува Ројтерс.
Контрадикторни информации за бројот на жртвите на нападот доаѓа во последните часови, откако полицијата претходно соопштила дека може да ја потврди смртта само на една особа.

Исто така, агенциите јавуваат дека една особа е приведена во акација на полицијата, а отфрлени се нинформациите за заложничка криза во блискиот ресторан.

Шпанската државна полиција го објавила идентитетот и фотографијата на мажот кој го изнајмил комбето со кое на една од главните пешачки улици во Барселона, намерно се прегазени пешаци, пред да излезе од комбето и избега. Мажот е идентификуван како  Driss Oukabir.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


3 + five =

%d bloggers like this: