987426-1054036050

(Arabnews) (Фото) Во драматичен натпревар и победа над Јапан, Саудиска Арабија се квалификуваше за Светското фудбалско првенство

ЏЕДДА,6.септември 2017. (Arabnews)  Саудиска Арабија се квалификуваше на Светското фудбалско првенство за првпат од 2006 година, со победата над Јапонија со 1-0, во решавачкиот Азиски квалификациски натпревар кој синоќа се одигра на спортскиот стадион Кралот Абдула во предградието на Џеда.

  987451-289703223
Требаше да победат за да се квалификуваат директно, откако Австралија го победи Тајланд со 2: 1 претходно во Мелбурн, Зелените соколи (Саудиски репрезентативци) го направија токму тоа пред најавената публика од 62.165 посетители

Голот за репрезентацијата на Саудиска Арабија беше постигнат во страна на Фахад Ал-Мувалид во 63-та минута и во тие моменти избувна голема радост кај домашните навивачи.
987121-1420191957Саудиска Арабија ги заврши квалификациите на Светското првенство на 19 бодови за да се квалификува за учество на светското фудбалско привенство во  Русија 2018 како втор тим од групата Б со веќе квалификуваната Јапонија со 20 бодови од 10 натпревари.
Шеикот Мохамед бин Рашид Ал-Мактум, владетел на Дубаи, на својот Твитер профил му честиташе на саудискиот национален тим за неговата победа , изјавувајќи:
“Честитки за луѓето од  Кралството, честитки до кралот Салман и Саудускиот народ, за ваквиот успех на репрезентацијата и обезбедувањето на учество за  Светско првенство 2018 година. Овој тим што заслужува да ги претставува сите Арапи. Честитки за чуварот на двете свети џамии и на саканиот саудиски народ “.
На друго место, Јужна Кореја се квалификуваше од групата А заедно со Иран.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ 5 = eight

%d bloggers like this: