рибери

Рибери од верски причини не сакал да се слика со пиво во рака

Франк Рибери, француски интернационалец кој го носи дресот на Баерн, повторно е во центарот на вниманието на германската јавност.

рибери

Французинот направил уште еден “инцидент“. Барем според тврдењето на германските медиуми.

На фотографијата во традиционална облека за најава на Октобарфест (саем на пивото) Рибери се издвоил од своите соиграчи! По обичај, одбил да ја држи чашата во која било наточено пиво Paulaner. Воедно во текот на снимањето на рекламата играчите на Баер на Томас Милер му го честитале роденденот, а Рибери ниту во текот на прославата не го прекршил своето (верско) правило.

Французинот и претходно одбивал да држи во раката чаша сои пиво, објаснувајќи дека тоа е од верски причини ( премина во ислам 2002 година).

Потсетуваме, првотимецот на Баерн пред четири години на прославата на шампионската титула му замери на Боатенг кој го зале со пиво, објаснувајќи дека е муслиман и дека неговата вера не дозволува алкохол.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


eight − = 2

%d bloggers like this: