iran raketa

Иран представи балистичка ракета со домет од 2.000 километри

Иранската новинска агенција Тасним во петокот известила дека го представила нивиот балистички проектил со домет од 2.000 километри, кој може да биде опремен со неколку боеви глави.
Извештајот во кој се наведуваат повеке детали, се повикува на лидер на одделот за возсдушен простор на Рецолуционерната гарда Амиралија Хаџизадеха, кој во јавноста му се обратил на маргините на воената парада во Техеран, јавува Ројтерс.
 Иран во петокот со воена парада обележа 37 годишнина од иранско-ирачката војна кој избувна во септември 1980 година и траеше до август 1988 година, известув агенцијата Џинхуа.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


three + 7 =

%d bloggers like this: