Последни Вести
Search
grabez

(Видео) Спречен најголем грабеж на светот. Од куќа до банка ископале тунел долг пола километар

Портпаролот на Криминалистичката истражна канцеларија Фабио Пинхеиро Лопес изјави дека група која планирала грабеж и изнајмила куќа оддалечена 500 метра од подружницата ја следеле три месеци.

Лопес додал дека акцијатаја организирале кога забележале дека бандата завршила со копање на тунел до подружница во Сао Паоло.

- Планирале да украдат нилијарда бразилски реали ( околу 317 милион долари). Доколку успееле тоа би бил најголем грабеж на светот – изјавил Лопес.

Групата на тинелот и осветлувањето на тунелот потрошила речиси четири милиони реали ( 1.3 милион долари). Поедини членови на групата 2005 година ископале тунел долг 75 метра и од Централна банка во Форталези украле 70 милиони долари.

[niceyoutubelite id=OpOseA0BCSI]

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


9 + = ten

%d bloggers like this: