iran-baby-1000x555

Чудо во Иран, бебе преживеало три дена под урнатините

Спасувачките екипи пронајдоа бебе под урнатините, три дена откако катастрофалниот земјотрес ја погоди границата меѓу Ирак и Иран.
Како што пишува “Independent” бебето успеало да преживее, со некое чудо, неповредено. Тоа било пронајдено под урнатините на градот Сарпол е Захаб, три дена по катастрофалниот земјотрес од 7,3 степени по Рихтер, а во кој настрадаа  повеќе од 500 луѓе, а илјадници други беа повредени.
“Independent” ја пренесоа веста, повикувајќи се на локалните медиуми, што укажува на тоа дека бебето изгледа здраво и насмеано.
Многу Иранци го нарекоа ова спасување  го нарекле како “чудо” и “надеж“по голема трагедија”.
 Untitled
Исто така е наведено дека спасувачите продолжуваат да ги бараат преживеаните , ама и тоа дека од ден од урнатините извлекуваат уште помалку живи.
Потсетуваме, граничната област меѓу Иран и Ирак ја погоди силен земјотрес со јачина од 7,3 степени во Рихтер и остави пустош зад себе.
Извор:cdmLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2 × = eight

%d bloggers like this: