jemen

Секој ден во Јемен умираат по 130 деца

Меѓународната хуманитарна организација “Спасете ги децата” соопшти дека околу 130 или повеќе деца секојдневно умираат во воено разурнатиот од екстремен глад и болест.
Од Save the Children во средата изјавија дека заради сегашната блокада наметната од коалицијата предводена од Саудиска Арабија за борба против шиитските бунтовници во Јемен ќе продолжи да се зголемува стапката на смртност, објави Асошиетед прес.
Организацијата соопшти дека верува дека повеќе од 50.000 деца загинале во 2017 година.
Саудиска Арабија ги блокираше Јеменските пристаништа, аеродроми и граници откако бунтовниците истрелаа ракета на подрачјето во близина на Ријад.
(Vijesti./ ФЕНА)

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


7 + nine =

%d bloggers like this: