hariri

Харири ја повлече оставката која го шокираше светот

Либански премиер Сад Харири, ја повлече својата оставка, кој многу ги шокираше, и објави дека таа одлука повторно ќе ја разгледа, пренесуваат светските медиуми.
Како пренесува БиБиСи, одлуката за оставката е “привремено суспендирана”. Британскиот медиум потсетува и дека Харири поднесе оставка пред две недели, за време на својот престој во Саудиска Арабија, со што ја шокираше јавноста.
Харири, кој денес се врати во Либан, изјавил дека ја образложил својата оставка на претседателот Мишел Аун, но тој го замолил одлуката за оставката да ја стави на чекање на некое време , со што би се анализирале сите можности од разговорот.
Извор:cdmLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


9 × = sixty three

%d bloggers like this: