ehud-barak

Ехуд Барак: Средбата на Путин и Асад во сочи, потврда за поразот на Израелската надворешна политика

Поранешниот израелски министер за одбрана изјавил дека посетата на претседателот, Башар Ал-Асад, на Русија доказ е за пораз на израелската политика.
Ехуд Барак во низа пораки на својот Twitter профил оценил дека официјалната посета на Сирискиот претседател на Русија е уште еден знак за неуспехот на надворешната политика на Израелската влада.
Освен тоа, Барак ги споредувал претходната скорешна посета на израелскиот премиер Бенјамина Нетанјаху со онаа на сириски претседател на Русија.
“Пред три месеци Нетанјаху се состана со Владимир Путин, а вчера ал-Асад се состана со Путин во Русија. Русија средбата со Асад ја организира на истото место каде што беше и Нетанјаху а последната посета на Башар Ал-Асада на Русија го докажува огромна неуспех на надворешната политика на Израел. Нетанјаху заради ова мора да поднесе оставка “, пишува Ехуд Барак.
Путин во понеделникот во туристичкиот град Сочи на Црното море го прими Башар Ал-Асад, тоа го стори пред во пресрет на трипартитниот самит меѓу Русија, Турција и Иран и новиот круг на мировни преговори во Женева. Секако,состанокот со Сирискиот претседател не беше објавен заради безбедносни причини.
Башар ал-Асад во текот на војната Сирија ја напуштил само два пати и два-та пати  отпатува за Русија.
Освен тоа , состанок во Сочи одржан на два дена откако сириските трупи и сојузниците потполно го ослободија градот Ал-Букамал, последното урбано упориште, кое било контролирано од страна на ИСИС.
Извор:logicnoLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


two × = 2

%d bloggers like this: