sirija

САД не сакаат да се повлечат од Сирија, планираат да воспостават држава на северот на Сирија

По состанокот на Владимир Путин во Сочи со Башар Ал-Асад и лидерите на Иран и Турција, сириските владини сили ги интензивираа активностите на западната страна на брегот на Еуфрат. Целта е да се елиминира ИСИЛ и да се поврзат двете борбени, оние на генералот Сухеила Ал-Хасана со силите од Ал-Букамала, во кои учествуваат и борците на Либан и Хезболах и други шиитски полиции. Проблемот е што во Вашингтон претходно дале до знаење дека не планираат да се повлечат од северот на Сирија, се додека не се отстрани и најмалата можноста за создавање на нова терористичка “Исламска држава 2″.
Во блиска иднина западниот брег на Еуфрата ќе биде потполно ослободен од присуство на терористи, што ќе значи завршување на операциите во борбата против останатите терористи на “Исламска држава” во источна Сирија, што беше потврдено и од страна на руското Министерство за одбрана.
Владините сили, заедно со поддршката на руските воен советници и воздухопловството, ги потиснуваат терористите во подрачјето на долината на Еуфрат, фокусирајќи се на ослободување на населените места на западната страна.
Ослободени се големи области меѓу градовите Ал-Салихија и Дибан, како и градот Коурија. Според “опозициските” извори, помеѓу западните и источните борбени групи има уште околу 8 километри подрачје под  контролира на терористите “калифатот”, а прашање е на време кога ќе дојде до физичко припојување на сириските сили и целосна околина на останатите милитанти во пустината.
САД не сакаат да си заминат
И покрај огромните напори Дамаск, Иран, Русија, Турција, ама и Ирак, да се најде прифатливо политичко решение за сите етнички и религиозни групи, како и повеќето од сириските жители лојални на владата во Дамаск, стравовите дека овој процес може да биде опструиран се оправдани.
Имено, според американските медиуми, кои се повикуваат на извори во владата, САД сакаат да сочуваат военото присуство во Сирија и после поразот на терористите на “Исламската држава”. Згора на тоа , Вашингтон планира да продолжи со поддршката на таканаречените арапско-курдски “сириски демократски сили”, на кое Анкара остро се спротивставува.
Можеби Пентагон и Стејт департмент, имајќи ја во предвид улогата на Израел во управувањето со американската држава, нема друг излез, бидејќи повлекувањето на американскиот контингент би значело гарантирано политичко опстојување на претседателот Башар Ал-Асад, ама и убедлива победа на Иран. Вашингтон не сака да дозволи таков исход и сега планира да воспостави нова локална влада во северниот дел на Сирија, која би требало да биде независна за официјалниот Дамаск.
Уште повеќе, американските медиуми тврдат дека останувањето на американската војска би можело да влијае на Башар Ал-Асад и да го принуди на разговори во текот на следните преговори во Женева.
САД претходно ги повлекоа своите единици од еден од двете бази во јужниот дел на Сирија, што беше договорот со Русија за воспоставување на зона за де-ескалација на конфликтот во провинцијата Дара’а.
Извор:LogicnoLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


four − 3 =

%d bloggers like this: