насралах

После чекорот на Трамп, либански Хезболах го подржа повикот за палестинска интифада против Израел “Муслиманските свети места сега се во опасност“

Силна либанска организација Хезболах вчера порача дека го поддржува повикот за ново палестинско востание против Израел откако САД го признале Ерусалим како главен град на Израел.
“Ние го поддржуваме повикот на палестинска интифада и ескалацијата на отпорот како одговор на американската одлука”, изјавил лидерот на Хезболах, Саид Хасан Насралах, во телевизискиот говор.
Тој истакнал дека муслиманските свети места во Ерусалим, како што е џамијата Ал Акса, сега се “екстремни опасности”. За време на својот говор, тој порачал: “Немојте да бидете изненадени ако доколку некој ден се разбудиме и слушнеме дека џамијата Ал Акса е срушена”. Тој, исто така, повика на масовно собирање протести во Бејрут за понеделник.
Извор:AdvanceLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


8 − = two

%d bloggers like this: