газадемонстрации

Израелската војска за разбивање на демонстрантите користи боева муниција и солзавец

Израелската армија ги разбивала демонстрациите после џума-намаз околу Ал-Акса и преку Западниот брег користејќи солзавец и боева муниција, објавија новинарите од Агенцијата Анадолу (АА) од местото на настанот.
Палестинците протестираат против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп, кого тој во средата објави дека го признава Ерусалим како главен град на Израел.
Драматичната промена во американската политика во четвртокот доведе до демонстрации на палестинските територии под израелската окупација, Турција, Египет, Јордан, Тунис, Алжир, Ирак и многу други исламски земји.
Ерусалим останува во центарот на израелско-палестинскиот конфликт, а Палестинците се надеваат дека Источен Ерусалим, кој моментно е во окупација на Израел, ќе биде главен град на идната палестинска држава.
Извор:(Vijesti / AA)Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


6 × three =

%d bloggers like this: