1

Вонреден состанок на Министри: Либан го повика Арапскиот свет на воведување ембарго на САД

Либанскиот министер за надворешни работи, Гебран Басил, го повика арапскиот свет на воведување на економско ембарго на САД, објави агенцијата Анадолу (АА).
 5
На барање на Палестина и Јордан во Каиро, Египет, се одржа вонреден состанок на министрите за надворешни работи на Арапската лига, чија главна тема била одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел.
Басил повика на ембарго на САД, чиј претседател одлучи да ја пренесе амбасадата на таа земја во Израел од Тел Авив во Ерусалим.
Покрај тоа, либанскиот министер за надворешни работи смета дека е неопходно да се воведат сите дипломатски и политички мерки.
Министерот за надворешни работи, Катар Мохамед бин Абдулахман Ал-Тани, предупреди дека оваа одлука на Трамп би можела да биде нова одлука што ќе го загрози исламскиот и арапскиот свет.
Ал-Тани ја повика Арапската лига да развие акционен план за борба против одлуката на Трамп кога станува збор за Ерусалим.
Египетскиот министер за надворешни работи, Самех Шукри, изјавил дека овој потег на Трамп може да има последици.
Шукри наведил дека палестинскиот народ има право да ја брани својата територија.
Поддршката на Палестина исто така беше обезбедена од министерот за надворешни работи Алжир Абделкадер Месаел кој смета дека одлуката на Трамп може да има сериозни последици во нестабилното опкружување во кое се наоѓа регионот.
Министерот за надворешни работи на Џибути Махмуд Али Јусуф ваквата одлука  на Трамп ја нарече исклучително опасна, додавајќи дека ги саботирала сите мировни процеси и ја загрозила стабилноста во регионот.
1 2 3 4
Извор:faktorLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ 4 = thirteen

%d bloggers like this: