акса1

ТУРЦИЈА СО АПЕЛ: Признајте ја Палестинската држава и Источен Ерусалим како главен град

Турција денес апелираше до светот да го признае источниот Ерусалим како главен град на палестинската држава.
- Прво, палестинската држава мора да ја признаат сите други земји. Сите ние треба да работиме заедно на ова “, изјавил турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, пред шефовите на дипломатските мисии на исламските земји пред отворањето на самитот свикан како реакција на признавањето на САД САД,Ерусалим да биде главен град на Израел.
“Мораме да ги охрабриме другите земји да ја признаат палестинската држава во границите од 1967 година и Источен Ерусалим како главен град”, изјавил Чавушоглу.
Ерусалим, кој подеднакво е свет меѓу Евреите, христијаните и муслиманите, седиште е на третото најсвето место на исламот и со децении е во срцето на израелско-палестинскиот конфликт.
Израел го окупираше Арапскиот источен Ерусалим во Блискоисточната војна во 1967 година, а подоцна го анектираше, во потег што не беше признат од страна на меѓународната заедница.
Најавата на американскиот претседател Доналд Трамп од минатата недела, признавајќи го градот за израелскиот главен град, доведе до протести во многу муслимански земји. Турските официјални лица изјавија дека таа ќе го втурне светот кон “пламен без крај”.
Турција ги повика лидерите на Организацијата на исламската конференција, група од повеќе од 50 муслимански земји, да присуствуваат на состанокот во Истанбул за да формираат заеднички одговор на одлуката на Трамп, објави Ројтерс.
Извор: faktorLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


1 × = nine

%d bloggers like this: