терористи

ИСИЛ бега кон Северна Африка, Ријад и ОАЕ ги следат, и ќе водат борба против тероризмот

Минатата недела Ендру Илингворт објави дека терористите од “Исламската држава” од Сирија и Ирак почнуваат да се повлекуваат во Египет и другите северноафрикански земји, по серијата големи порази низ Блискиот Исток, каде што изгубија клучни територии и бази.
“Во изминативе неколку денови, турските и курдските медиуми, како и извори на социјални медиуми, почнаа да известуваат дека терористите на ИСИЛ од Сирија се повлекуваат, со цел да стигнат до Северна Африка. Се разбира, турските и курдските медиуми меѓусебно се обвинуваат за пропуштање на терористите да замина “, пишува Ендру Илингворт.
Иако не постои сомневање дека на терористите на ИСИЛ тајно им помагаат надворешни сили или други терористички групи во Сирија, кој е одговорен за овој факт во овој момент повеќе не е релевантно.
Како и турските и курдските извори, кои имаат различни геополитички интереси и постојано се обвинуваат меѓусебно, известувањата дека ИСИЛ се одлучил за ваков потег најверојатно значи дека тоа всушност се случува.
“Извештаите се совпаѓаат со наводната изјава на лидерот на терористите, Абу Бакир Ал-Багдади, пред околу една недела, кога ги повика своите борци да се сконцетрираат во јужна Либија и да се подготват за нападите врз земјите низ Северна Африка и на тој начин да ги надокнадат територијалните загуби во исламските земји на Блискиот Исток. Северна Африка се чини дека е најлогичен избор за да се собирање на терористите на ИСИЛ кои сакаат да да ја продолжат борбата со оглед на близината на моменталните борбени подрачја, геополитичката ситуација во регионот која е многу ранлива и здружување со невладини вооружени групи. Покрај тоа, со децении, постојат илегални инфраструктури кои можат да им помогнат да стигнат до саканата дестинација “, заклучува Ендру Илингворт.
Неколку дена по објавувањето на овие извештаи, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати објавија дека ќе учествуваат на самитот на Г5 Сахел-G5 Sahel, кој се отвора денес во Париз, чија тема е борбата против терористичката закана на Западот од Африка, објави Ројтерс. .
 Masakr u Libiji
Групата G5 Sahel се состои од воени единици и внатрешни безбедносни сили на пет африкански земји – Мали, Мавританија, Нигер, Буркина Фасо и Чад. Претходно, овие земји спроведоа заедничка воена операција која во октомври доведе до создавање сојуз против тероризмот.
Регионот Сахел, за кој Франција смета дека е нејзина сфера на влијание, во последниве години е под зголемен ризик од терористичка закана поврзана со голем број милитантни групи, од Ал Каеда до Исламската држава и други.
Постои воен контингент од 4.000 војници во регионот, кој, наводно, ја поддржува групата Г5 Сахел во борбата против тероризмот.
Заедно со Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, кои одлучија да ја играат улогата на главните спонзори на антитерористичката алијанса на африканскиот континент, претставници на Италија и Германија ќе учествуваат на министерскиот самит.
Саудиска Арабија претходно вети дека ќе одвои 100 милиони долари за операциите на групата G5 Sahel. Вкупно африканските земји од оваа група побарале околу 500 милиони долари што им е потребно за годишниот буџет на нивната мисија во борбата против тероризмот.
 Vojska, Francuska, vojna sila
Обединетите Арапски Емирати ветија дека ќе изградат “Воено училиште” во Мавританија, чие отворање е закажано за јануари 2018 година.
Сепак, Сахел во Африка е некаква вид  премин меѓу Сахара на север и плодната земја на југ од континентот и на самата граница е на новата локација на собирањето терористи “Исламската држава”.
Значи, имаме ситуација во која Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, кои полека се откажуваат од доделувањето на ултиматумот на Асад и не можат да влијаат на внатрешната политика на Ирак, го следат ИСИЛ до новата дестинација, откако претрпе пораз на Блискиот Исток од каде што ќе биде тешко да се опорави и закрепне после изгубените територии.
Постојат две можности. Или Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, заедно со Франција, навистина размислуваат да им помогнат на групата Г5 Сахел или предстои воскреснувањето на “Исламската држава” на југот од Либија и поширокиот регион Сахел.
Извор: logicnoLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


5 × = fifteen

%d bloggers like this: