Асад-обвинение

ИТНО: Членови на Американскиот конгрес побараа истрага против Асад, за убиство на американски војници

Двајца американски конгресмени – еден демократ и еден републиканец – испратија писмо до американското Министерство за правда, барајќи истрага против сирискиот претседател Башар Ал Асад заради неговата наводна улога во нападот на американските воени сили, објави Националниот суд.
Во писмото кое го примила редакцијата на The National од конгресменот Стив Расел, републикански претставник во Оклахома, и Соул Мултон, претставник на демократите во Масачусетс, се бара започнување на истрага за убиствата на американските војници, не во Сирија, туку во Ирак помеѓу 2003 и 2009 година. година.
“Како воени ветерани, убедени сме дека од 2003 до 2009 година, режимот на Асад беше одговорен за помагање на терористите во Сирија да се преминат во Ирак, каде ги нападнаа американските трупи, што предизвика сериозни последици”, пишува конгресменот во писмото.Pismo kongresmenaPismo kongresmena
Писмо од конгресмен
“Американските ветерани и нивните семејства и натаму страдаат од последиците од активностите на терористите поддржани од Башар ал Асад”, се вели во писмото.
Двајцата конгресмени бараат итна истрага од американското Министерство за правда против “режимот на Асад” за извршување на кривични дела и кршење на меѓународното право.
Во писмото се цитирани докази од американската разузнавачка служба и други независни експерти кои “ја потврдиле помошта на режимот на Асад за пренесување на оружје како и арапски и иранските воени сили во Сирија помеѓу 2003 и 2009 година за напад врз американски војници”.
Во писмото исто така се повикува и поранешниот ирачки премиер Нури Ал Малики кој во 2009 година ја даде следната изјава: “90% од терористи од различни арапски националности се инфилтрирани во Ирак преку Сирија”.
Сириската влада веќе ги отфрли сите овие обвиненија во 2009 година. Во тоа време, претседателот Башар Ал Асад ги нарече обвиненијата “неморални и политички нелогични”, бидејќи во тоа време 1.200.000 Ирачани престојувале во Сирија.
Писмото се совпаѓа со дискусијата на администрацијата на Трамп за стратегијата во Сирија, како и во Иран.
Конгресменот Мултон бил 4 пати во Ирак, а конгресмен Расел е ветеран кој поминал повеќе од седум години во Кувајт, Косово, Ирак и Авганистан.
Извор: The National

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


four × = 4