Niki Halej

ОН и Ерусалим – САД се заканува, а Израел 128-те земји ги нарече “обични марионети“

Откако САД стави вето на седницата на Советот за безбедност на египетската нацрт-резолуција, со која се бараше Вашингтон да се откаже одлуката за признавање на Ерусалим како главен град на ционистичката творевина , вчера за истото прашање се разговараше и на посебна седница на Генералното собрание на ОН.
 
На седницата, со огромен број гласови, одлуката на Трамп за Ерусалим беше прогласена за неважечка, а ОН ја изгласаа резолуцијата со која се повикува САД да ја повлечат својата одлука за Ерусалим како главен град на Израел.
Со 128 гласови за и 9 против, ОН донесе резолуција со која се бара од Вашингтон да ја повлече својата одлука за признавање на Ерусалим. Хрватска, БиХ остана воздржани, како и 32 земји, додека Македонија, Србија, Црна Гора и Словенија ја поддржаа одлуката односнхо гласаа “за“.
Против резолуцијата покрената на иницијатива на Палестина гласаа :САД, Израел, Гватемала, Хондурас, Маршалските Острови, Микронезија, Науру, Палау и Того.
За резолуцијата гласаа и многубројни американски сојузници, меѓу кои се Саудиска Арабија, Јапонија, Германија, Велика Британија и многу други.
Американската амбасадорка во Обединетите нации, Никки Хели, пред почетокот на седницата испрати писма до десетици земји, а потоа на Твитер се закани дека САД внимателно ќе ги евидентира гласовите. Претседателот Трамп најави скратување на финансиската помош, а истото после гласањето го повтори и амбасадорката Ники Халеј.
После заканата и притисокот на Вашингтон, 35 земји беа воздржани и 21 земја не учествуавле во гласањето.
“Земаат стотици, милиони, па дури и милијарди долари, а потоа гласаат против нас. Е, ние, ги гледаме тие гласови. Нека гласаат против нас. Многу ќе заштедиме. Ние не се грижиме, но ова не е како што беше досега, кога може да гласаат против вас, а потоа ќе им платите стотици милиони долари и никој не знае што прават “, изјавил Доналд Трамп пред гласањето.
Точно е дека резолуцијата САД веќе ја  блокираше со ветото во Советот за безбедност, кога за неа гласаа сите 14 преостанати членки, но гласањето ја одразува перцепцијата на американската и израелската политика за палестинското прашање. Ако ги исклучиме Маршалските Острови, Микронезија, Науру, Палау и Того од релативно влијателните држави, САД и Израел само ги поддржаа Гватемала и Хондурас.
Ники Хејли во својот говор не ја криеше својата огорченост во својот говор. Во својот говор особено ги пофали земјите што гласаа против резолуцијата и оние кои беа воздржани. Хрватска, како и Босна и Херцеговина, беа воздржани од овие области. Словенија, Македонија, Србија и Црна Гора гласаа за нацрт-резолуцијата што ја претставија Турција и Јемен.
“Соединетите Држави ќе се сеќаваат овој ден кога бевме потиснати на зидот на срамот пред Генералното собрание само заради тоа  што го користевме нашето право суверена земја. Че го запамтиме тоа кога од нас ќе бараат големи финансиски придонеси кон Обединетите нации. Во иднина парите на Американците ќе бидат подобро потрошени. Ова гласање е навреда што нема да ја заборавиме “, изјавила Ники Хејли, посебно на европските сојузници кои едногласно ја потврдија осудата на американската одлука.
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху однапред го отфрли резултатот од гласањето и Обединетите нации ги нарече “куќа на лаги”. По гласањето, изјавил дека е задоволен од резултатот.
“Ниедна резолуција на Генералното собрание нема да нè избрка од Ерусалим”, рекол израелскиот амбасадор Дани Данон.
Ароганцијата на Израел нема граници
И покрај фактот што резолуцијата беше прифатена од 128 држави,  против неа гласаа американските протекторати и колонии , а меѓу нив воздржани беа неколку вазалски држави, кои од страв не смееле да го изразат своето мислење по ова прашање, Израел речиси целиот свет го нарече “марионетски држави” .
Израелски амбасадор во Обединетите нации земјите што ја поддржаа резолуцијата за Ерусалим, ги обвини дека се “марионети чии конци ги влечат палестинските куклари”.
“Оние кои денес ја поддржаа резолуцијата се како марионети, чии конци ги влечат палестинските мајстори на кукли”, изјавил израелскиот амбасадор Дани Данон.
За време на говорот на Генералното собрание на Обединетите нации, израелски пратеник ги обвини сите земји кои ја поддржаа палестинската резолуција дека тие ” биле принудени да танцуваат, додека палестинското раководство весело гледало на тие марионети“.
Со сигурност може да се каже дека 128 земји го изразија својот став без страв, додека други земји, освен САД и Израел, беа против или воздржани заради заплашувањето што се случило пред гласањето.
ОН ја затвори својата вонредна седница, осудувајќи ја одлуката на Трамп за статусот на Ерусалим, односно Ал-Кудс, како што го нарекуваат Палестинците.
Да ги повториме уште еден зборовите на американската амбасадорка при ОН Ники Халеј, која на земјите што ја подржаа резолуцијата им се закани дека нејзината влада “ќе го запомни овој ден“. кој се закани дека ќе ја поддржи резолуцијата дека нејзината влада “ќе се сеќава на овој ден”.
 glasanje1
ФОТО – Резултати од гласањето во ОН за одлуката на САД за статусот на
Ерусалим
Извор:logicno

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


6 + five =