Меркел-Порошенко-Путин

“Кијев и Варшава се играат со оган“ – САД предвидуваат договор на Русија и Германија

Претседателот на Украина, Петро Порошенко, во телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел допрел до прашањето за размена на затвореници во Донбас, што Киев упорно одбива да го спроведе според моделот “сите за сите”, како што беше договорено.
Порошенко ветил “дека ќе вложи максимални напори за да дојде до размена колку што е можно поскоро”, иако поради опструкцијата на страдањата на украинските затвореници од двете страни, тоа трае од склучувањето на договорот од Минск-договорот во февруари 2015 година.
Покрај тоа, Ангела Меркел и Порошенко разговарале и за спроведувањето на договорот од Минск и за причините за повлекување на руските офицери од Заедничкиот центар за следење и координирање на прекинот на огнот на исток од Украина.
Вашингтон го следи овој процес и можен е пресврт  во германската надворешна политика.
“Украина и Полска се изложени на ризик да ја изгубат поддршката од западните земји ако продолжат да ги игнорираат спроведувањето на демократските реформи”, изјавил во петокот Стивен Бланк, висок член на Атлантскиот совет на Атлантскиот совет.
Според него, Варшава ја игнорира Европската унија и “ја навредува” Германија која ја обезбедува безбедноста на Полска и бара надомест од Берлин за злосторства извршени од нацистите за време на Втората светска војна.
Во исто време, украинскиот претседател Петро Порошенко и неговите соработници активно влијаат врз работата на Националната канцеларија за борба против корупцијата, која може да предизвика гнев во земјите на ЕУ, кои би можеле да го напуштат Киев без дипломатска и финансиска поддршка од Брисел.
Стефан Бланк не ја спомнал ситуацијата во Донбас, туку се фокусирал на зајакнување на демократијата и спроведување на реформите, ама исто така е и област во која Киев се повеќе го иритира Берлин, а конкретните чекори на новата влада ќе ги видиме по консолидацијата на новата стара влада во Германија.
“Киев и Варшава се играат со оган. Моќта на германската канцеларка Ангела Меркел сега е малку послаба, но дури и ако е така, Социјалдемократската партија на Германија е подготвена да склучи договор со Русија. Оваа работа ќе биде катастрофа и за Полска и за Украина “, изјавил Стефан Бланк.
Извор:logicno

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− two = 7