italijanski parlament

Распуштен Италијанскиот парламент, следуваат избори

Италијанскиот претседател Серџо Матарела потпиша декрет за распуштање на националниот парламент, што е последен чекор пред Владата да го утврди датумот за одржување на нови избори, објави Ројтерс.
Се очекува дека предвремените избори во Италија ќе се одржат на 4 март следната година.
Исто така, треба да се одржи состанок на кабинетот на премиерот Паоло Џентилони вечерва, на кој треба да се утврди датумот на изборите.
Извор:cdmLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


1 + six =