ruskabazaavioni

Напад без преседан на Руски бази во Сирија: Нападот извршен со повеќе дронови

Руските база во Сирија денес се нашле на цел на напади на беспилотни летала  – информациите во текот на денот биле потврдени од Москва. Во извештајот се наведува дека нападот бил “отфрлен”, но се поставува прашањето кој го извршил направил нападот? Москва наведува дека нападот бил спроведен од страна на милитантите со “можна помош на технолошки напредна држава”.

Руската армија наведува дека сите беспилотни летала биле откриени од страна на нивната противвоздушна одбрана во Сирија. “Беспилотните летала биле откриени на значително растојание од руските воени објекти”, се наведува. Седумте беспилотни летала (дронови) потоа беа срушени од рускиот противвоздушен систем Панзир-С.

Понатаму, руската специјална единица за електронско војување успеала да ги оневозможи оперативните системи на уште шест беспилотни летала - после превземањето на контролата врз беспилотните летала успеале да преземат 3, додека останатите 3 беа срушени. Значи, руската армија моментално има-поседува три  беспилотни летала , што треба да биде доволно за да се дефинира кој всушност стоеше зад овој напад кој е без преседан откако руските вооружени сили се во Сирија.

Според некои фотографии на заробени беспилотни летала, станува збор за помали авиони кои не се премногу напреден дизајн. Слични милитанти се користеле порано, но не често.

dronovi

Руското Министерство за одбрана тврди дека две базни станици биле нападнати во Кахаим во Латакија и руска база на воени бродови во Тартус. Во извештајот се наведува дека во ниту една база не постојат жртви.

извор (и): www.rt.com | www.rferl.org
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− three = 0