ДАКА, Бангладеш, 28 јануари, 2018 година (ВАМ) – Во местото Cox’s Bazar,, Бангладеш, се отвори 24-часовна болница посветена на обезбедување медицинска нега на бегалците  Рохингја муслимани, кои бегаат пред нападите и насилствата во Мјанмар. Таа е финансирана од ОАЕ, Саудиска Арабија и Малезија.

Болницата беше отворена во саботата во присуство на амбасадорот на Обединетите Арапски Емирати во Бангладеш Абдула Хамис Ал Шамси и генералот Тан Шри Раја Афанди, шеф на одбранбените сили на Малезија.افتتاح المستشفى الماليزي السعودي الإماراتي بـ"كوكس بازار" في بنجلاديش 3

Целосно опремената болница ги вклучува најновите медицински материјали, служба за брза помош, единица за интензивна нега, рентгенска соба, лабораторија и аптека.

Говорејќи за агенцијата WAM, Саид Мохамед Ал Камири, кој е на чело на делегацијата на Обединетите Арапски Емирати во Бангладеш, изјави дека болницата е одличен пример за партнерство меѓу Обединетите Арапски Емирати, Малезија и Саудиска Арабија, додавајќи дека тоа ќе им обезбеди на Rohingya жени, деца и постари лица , со најдобрите дијагностички, терапевтски и превентивни медицински услуги. Ова се главните групи погодени од болест како резултат на конфликтот.افتتاح المستشفى الماليزي السعودي الإماراتي بـ"كوكس بازار" في بنجلاديش 2Отворањето на болницата е резултат на директивите на мудрото раководство за да им помогне на сиромашните луѓе ширум светот, без оглед на расата, религијата или националноста, и е пример за филантропската култура на Обединетите Арапски Емирати, утврдена од таткото-основач, додаде Ал Хамири, починатиот шеик Зајед бин Султан Ал Нахјан.

Извор:WAM / Rasha Abubaker

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име