Tag: , ,

SEKERINSKA

Шеќеринска: Важно е да има договор со Грција до јуни

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шеќеринска вели дека преговорите за  името...

grcija-zname

Турција ја предупреди Грција после истакнување на знаме на спорен остров

Турскиот премиер Бинали Јилдирим ја предупреди Грција да се воздржи од “провокации”...

grcija

Грчката крајбрежна стража пресретнала брод со два тони канабис

Грчката крајбрежна стража во водите јужно од Крит пресретнала брод со странско знаме, кој...

sekerinska

Шекеринска: Не сме влезени во финалната фаза од преговорите за името

Не сме влезени во финалната фаза на решавање на проблемот со името, порачува...

zaev-merkelgrcija

Грците незадоволни дека Меркел го нарекла Заев „македонски премиер“

Грчките медиуми средбата Меркел – Заев денеска во Берлин ја забележаа главно по изјавата на...

GRCIJA-RUCIJA

Криза Грција-Турција: Егејот, море на пријателство или на конфликт

Нова остра тензија помеѓу Турција и Грција изби овие денови. Причина се островите во...

ZAEV

Заев: Подготвени сме за име со географска одредница

Македонската страна е подготвена за решение на името со географска одредница, ова го...

rjesenje-spora-oko-makedonskog-imena-do-polovice-2018_7215_7451

За САД, Балканот на високо трето место на приоритети: Решавање на спорот со името на половината на 2018 ?

Европската комисија е полна со надеж. Македонската влада наскоро би можела да стави крај на...

влада

Влада на РМ за протестот: Градење доверба за достоинствено решение

Владата на Република Македонија е посветена на градење доверба со Владата на Република...

GRCIJA-PROTEST

Реакции: Национализмот во Грција е жив, но во заминување

Протестот во Атина е излив на национализмот, но нема да го запре процесот за решавање на...

grcija protesti

Големи протести во Атина: Македонија секогаш ќе остане дел од Грција

Повеќе стотина илјади луѓе на улиците во Атина протестираа поради можниот компромис на...

grcija protesti

DW: Свежо сеќавање на Југославија, Грција е следна

Во Атина, за утре се планирани демонстрации против компромисот околу името Македонија, а...

600_1517143618brod_grcka

Грчки министер за одбрана спречен со борбен брод да влезе во регионот на Кардак

Турските сили го спречија грчкиот министер за одбрана Панос Каменос во обид со борбен брод ...

AHMETI

Ахмети за „Катимерини“: Решение за името сега, без референдум

Според моделот на Договорот за добрососедство со Бугарија, со консензус меѓу двете влади, а...

ZAEVPRESSLIDERSKA

Заев оптимист по координацијата на партиските лидери и Иванов

По повеќе од шест часа заврши координацијата на државно-политичкиот врв . Никој од...

Untitled

Што донесе Давос: Добра волја, отстапки и подготвеност за решение

Отстапки на двете земји, подигнување на преговорите на ниво на шефови на дипломатии, но и...

cipras-zaev-520x437

Сите ја очекуваат средбата Заев – Ципрас

Преговорите за името и најавената средба Заев – Ципрас во Давос се во фокусот на грчката, но...

solun-protest

По Солун, протест и во Атина под мотото „Македонија е грчка“

По протестот во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир,...

zaev-butaris

Бутарис: Терминот Македонија не е закана за грчкиот идентитет

Терминот „Македонија“ не е закана за идентитетот на Грција, изјави  градоначалникот на...

solun-protest

Солун: Протест против името, контрапротест против национализмот

„Македонија е грчка“,  „Името е нашата душа“, „Не го даваме и не го отстапуваме името“,...

Metju-Nimic-Skopje-3jul17-Meta

Нимиц: Со новиот пакет предлози за името идентитетот ви е безбеден

Посредникот на Обединетите нации, Метју Нимиц, во интервју за „Сител“ вели дека, според...

cipras-etnossss

Ципрас за Етнос: Не постоела македонска нација во античко време

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за утрешното издание на весникот “Етнос“...

grcija-dolgovi

Грчка драма – Нов чин на “револуционерната“ фарса

Во пресрет на гласањето во грчкиот парламент за новиот пакет мерки на штедење, низ земјата...

влада

Влада: Исходот ќе зависи од подготвеноста за компромис на двете страни

Владата на Република Македонија е посветена на решавање на спорот кој  Република Грција го...

makedonija-grcija

Грците не го сакаат терминот “Македонија“ во ниту едно решение

Повеќето Грци не сакаат името Македонија да биде искористено за какво било решение за...

dimitrov

Димитров оптимист дека ќе се прибилижат разликите за името со Грција

Предлог немаше воопшто на масата. Одлучивме да го охрaбриме медијаторот Метју Нимиц што е...

%d bloggers like this: