Tag: , , , , ,

HAN-ZAEV

„Заробената држава“ се ослободува

Македонија во изминатата година направи прогрес во исполнувањето на политичките,...

MOGERINI-ZAEV

Могерини: Се вративте на патеката, може да славите, а потоа на работа

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини...

ZAEV-HAN

ЕК бара политичка волја за борба против корупцијата

Земјата мора да покаже сериозна политичка волја дека сака да се справи  со корупцијата која...

NIKOLOSKI

ВМРО-ДПМНЕ:Во ниедна од клучните области нема оценка за добар напредок

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николовски оцени дека во Извештајот на ЕК што...

турцијамнр

МНР на Турција: Последниот извештај на ЕУ не е објективен и урамнотежен

Турција истакна дека извештајот подготвен од страна на Комисијата на Европската Унија не е...

MAKRON-JUNKER

Патот од препораката до преговорите допрва започнува

Македонија од денес се врати на нулта позиција во однос на евро интеграциските процеси....

junkerep

Јункер: Преговорите со Македонија и Албанија нема да почнат утре

Одлуката на Европската комисија да предложи Македонија и Албанија да ги почнат преговорите...

han

ХАН: Турција продолжува да излегува од патот за ЕУ

Турција забрзано се оддалечува од патот кон Европската унија, изјави еврокомесарот за...

makron

Макрон: Прво самите да се средиме, Балканот може да почека

Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека Европската унија не треба да прима...

ZAEV-PRESS

Заев: Заслугата е на граѓаните-тие ставија крај на погубната политика

Премиерот Зоран Заев  оцени дека денешниот ден е еден од оние денови кога сите граѓани на РМ...

EU-KOMISIJA

Македонија тргна по вистинскиот пат но патот е долг

Според комесарот Јоханес Хан, во Македонија е сторено многу и тоа треба да се награди а...

eu

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија, се очекува препорака за отворање на преговорите

Европската комисија денеска во Стразбур ќе го објави Извештајот за состојбите и напредокот...

ZAEV

Заев: Заслужуваме кристално чиста препорака за сработеното

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од...

Makedonija-EU

Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија,...

еу

ЕУ ВО ВТОРНИК ЗА СТРАТЕГИЈАТА НА ПРОШИРУВАЊЕ: Со пакетот на проширување опфатени седум балкански земји

Европската комисија во вторник на состанокот во Стразбур ќе го усвои пакетот за...

soros

Џорџ Сорос го сруши митот за “ европска демократија“

Не е тајна дека Мрежата на Сорос има големо влијание во Европскиот парламент и во другите...

turcija-eu

ЕУ: Анкара направи чекори наназад

Според извештајот на Европската комисија за напредокот на земјите кандидати за членство во...

kocijancic-777x437

ЕУ отцени дека апсењето на Турците на Косово е против човековите права

Европската унија денес отцени дека апсењето и депортацијата на шесте турски граѓани од...

lavrov

Русија протерува 60 американски дипломати, и затвора американскиот конзулат во Санкт Петербург!

После повеќедневното исчекување на руската реакција на Американското и протерувањето на...

Italija izbori

Заради изборните резултати во Италија, ЕУ ќе биде погодена од невреме

На парламентарните избори во Италија, половина од граѓаните на земјата гласаа за...

TRAMP

На повидок трговска војна помеѓу Европската Унија и САД

Американскиот претседател Доналд Трамп во четвртокот објави дека ќе одреди високи царини...

eu-arapska lika

Лидерите на ЕУ и Арапската лига:Ерусалим мора да биде заедничка престолнина

Земјите членки на Европската унија и Арапската лига инсистираат на тоа дека Ерусалим мора...

zaev-junker press

Јункер: Македонија со својата историја е дел од Европа

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска изјави дека забележал...

rusija-eu

ЕУ и Русија во трка за влијание на нестабилниот Балкан

Русија со години работи на остварување на влијание во Југоисточна Европа, користејќи ја...

eu-kriza

До 2050 г. ЕУ ќе изгуби една третина од работното население, а Африка ќе има 1.3 милијарди повеќе

До 2050 година, Европа ќе изгуби една третина од економско активното население, предвидуваат...

хан

Хан: ЕК ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија

Европската комисија ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија и со...

%d bloggers like this: