Tag: , , , , ,

eu-arapska lika

Лидерите на ЕУ и Арапската лига:Ерусалим мора да биде заедничка престолнина

Земјите членки на Европската унија и Арапската лига инсистираат на тоа дека Ерусалим мора...

hezbolah

ОФИЦИЈАЛЕН СТАВ: Хезболах ќе ја брани територијата на Либан од напади на Израел

Милитантната група Хезболах ќе го заштити Либан од секој обид на Израел да ја заземе...

teheran

ТЕХЕРАН: На најмала лудост на Израел, Тел Авив ќе го претвориме во прав и пепел

“Како одговор на најмалата лудост на овој режим, Техеран ќе го претвори Тел Авив во прав и...

izrael atomsko oruzje

Израелски стручњак: Израел подготвен да употреби нуклеарно оружје против Иран

Израелскиот експерт за Блискиот Исток, иранолог и предавач на Универзитетот во Ерусалим,...

iranska garda

Иран: Доколку Израел не се откаже од својот сон, ќе создадеме пекол за ционистичкиот режим

Заменик-командантот на иранската револуционерна гарда го предупреди израелскиот режим на...

izraelski-soboren avion

ЈАСНА ПОРАКА / После инцидентот во Сирија, Америка го подржува правото на Израел на одбрана

Америка во целост го поддржува правото на Израел да се брани од закани, соопшти денес...

izraelski avion

Сириската војска собори Израелски авион

Израелската војска соопшти дека соборила ирански дрон, кој влегол во земјата, и дека гаѓале...

izrael-zidliban

Израел започна со изградба на зид на границата со Либан

Командата на северниот воен регион на Израел започна со изградба на бетонски ѕид долж...

soros

Бенјамин Нетанјаху: Сорос организира протести против Израел

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги обвини унгарскиот милијардери од еврејско...

1

Ерусалим: Израелски војници срушиле дел од Палестинско училиште

Израелските војници уништија две одделенија на палестинско училиште лоцирано во Источен...

Avigdor

Израелски министер за одбрана му се закани на Либан со копнена инвазија

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман изјави дека Израел е подготвен за целосна...

Zehava

Лидерка на израелска опозициска партија: Израел спроведува апартхејд на Палестинска територија

Лидерката на израелската опозициска левичарска партија Мерец Зехал Гал-Он изјавила дека...

3

Израелските сили срушија две згради кои припаѓаат на Палестинци

Израелските сили срушиле два објекти во изградба во близина на Витлеем кои припаѓаат на...

avtomobil bomba

АТЕНТАТ ВО ЛИБАН:“Израел стои зад атентатот“, тврди Хасан Насралах

“Експлозијата на автомобилот на високиот лидер Хамас Мохамед Хамдан, која се случи...

libierman

И ПОКРАЈ СТАВОТ НА МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА! Либерман: Израел ќе гради уште населби на Западниот Брег

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман изјавил дека Израел ќе ја одобри...

izraelnaselbi

Израел: 20 организации добиле забрана за влез во земјата

Израел објави список од 20 организации од целиот свет на чии членови ќе им биде забрането да...

medium-48818464462809

Сé се врти околу Ерусалим: Арапската лига му возвраќа на Трамп

Арапската лига ќе побара меѓународно признавање на палестинската држава со источен...

palestina

Израел во 2017 година уапсил повеќе од 3.600 Палестинци

Израелските безбедносни сили во 2017 година уапсиле 3.617 Палестинци на Западниот Брег и...

izrael

Израел го одобри нацрт-законот за смртна казна за “терористите“

Израелскиот Кнесет во прелиминарното читање ја одобри смртната казна за терористите,...

iranski-agenti-u-izraelu-848x478

Израел разбил терористичка организација која работи за Иран

Израелската разузнавачка служба Шабак (исто така позната како Шин Бет) разоткрила...

netanjahu

Израелскиот премиер со силна подршка за анти-владините демонстранти во Иран

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги пофалил иранските анти-владини демонстранти и во...

ерусалим

Абу Рудеинех: Американските и Израелските одлуки за Ерусалим се објавување на војна

Набил Абу Рудеинех, портпарол на палестинскиот претседател Махмуд Абас, во...

израел1

Израелски министер со поддршка на демонстрациите во Иран

Израелскиот министер за информации Израел Кац им изразил поддршка на иранските антивладини...

aksa

Израелска владејачка партија гласаше за анектирање на Западниот брег

Главниот комитет на Ликуд партијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху гласаше за...

energetski-interesi-u-svetoj-zemlji-kako-je-plin-u-vodama-gaze-postao-e

Енергетски интереси во Светата земја: Како гасот во водите на појасот Газа стана епицентар на меѓународен конфликт на Блискиот исток (2. дел)

Новоизбраната влада на премиерот Бенјамин Нетанјаху во 2009 година наследи преговарачки...

energetski-interesi-svetoj-zemlji-kako-je-plin-u-vodama-gaze-postao-epi

Енергетски интереси во Светата земја: Како гасот во водите на појасот Газа стана епицентар на меѓународен конфликт на Блискиот исток (1. дел)

Кога подлабоко ќе се загребе под површината на геостратешките односи, може да се сфати дека...

%d bloggers like this: