Tag: , , ,

STOLTENBERG

Столтенберг до Русија: Македонија има право да го одреди својот пат

Генералниот секретар на НАТО Столтенбер денеска изјави дека секоја земја има право да го...

rusija-sietl

Представници на Американската власт упаднале во Рускиот конзулат во Сиетл

Претставници на американските власти упаднале вчера во резиденцијата на рускиот Генерален...

mogerini

Могерини смета дека Русија, Турција и Иран не ги исполнуваат ветувањата

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, ги повика Русија, Иран и Турција да...

tomahavk

Русија има намера да го проучи американскиот Томахавк, запленет во Сирија

Русија планира да ги испорача своите најнови системи за воздушна одбрана на Сирија, во...

FUDBAL

Европратеници бараат од ЕУ бојкот на Светскиот куп на ФИФА во Русија

Шеесет европски парламентарци ги повикуваат владите на ЕУ на дипломатски бојкот на...

Sarena Revolucija-ermenija

Прозападната опозиција на Ерменија најави почеток на “Шарена револуција“ во земјата

Кој ќе владее во Ерменија, навидум малата и не толку важна земја, за западните земји е...

porosenko

Украинската црква се одвојува од Руската православна црква

Украинската православна црква ќе стане независна од Руската православна црква, откако...

studenti

Москва ги повика руските студенти да се вратат во земјата

Руската владина агенција ги повика Русите кои студираат на универзитетите во странство да...

hemiski napad

Русија поднесе доказ дека нервниот агенс “новичок“ е патентиран во САД

Русија поднела докази дека агенсот новичок е произведен и патентиран во САД како хемиско...

balkan jazol

The New York Times и Stratfor: “Балканот е бојно поле помеѓу Западот и Русија“

За жал, американските аналитичари неодамна повторно Балканот го нарекоа  клучна област на...

kineska-flota

(Видео) Кина мобилизирала воени сили како подршка на Русија во случај на судир со САД во Сирија

Пред насловната, ќе објавиме уште една, многу интересна вест од рускиот медиуми “Росија...

ruskibrodovi

Руски воени бродови забележани на Босфор

На Босфор биле забележани два руски воени бродови, натоварени со воени возила. Британскиот...

stajmaer

Германија нема Русија да ја прогласи за непријател

Германскиот претседател Франк-Волтер Штајнмаер предупреди дека нема потреба да се...

Sustav-S-400-940x560

Изрел стравува, дека Русија на Сирија ќе и` ги испорача системите С-300

Русија соопшти дека по нападот на САД и нејзините сојузници на сириската територија, ја...

tramp-asad

Сирија е бомбардирана, што сега?

Американските воени напади во Сирија предизвикаа многу прашања, пишува политичкиот...

ruski-vojni-centar-940x560

Русија заради ситуацијата во Сирија, свика итен состанок со своите воени сојузници

Русија повика итна седница на Постојаниот совет на Организацијата за договорн на...

tramp

Трамп на Твитер: “Русијо, подготви се, доаѓаат пректилите“

Русијо, подготви се, пристигнуваат проектилите, пред неколку минути на својот профилот на...

siriska baza

(Фото/Видео) Нови детали од нападот на сириската воздушна база Т-4

Синоќа израелското воздухопловство од Либанскиот воздушен простор истрела осум...

sirija-1-891x555

Кој ја нападна Сириската база: Асад го обвинува на САД, Русија на Израел, а мртвите се бројат

Во нападот на воздухопловната база Т4, на сириското воздухопловство во сириската провинција...

skripal

Се урива ли британската кула од карти ? “Случај Скрипал“ – Русија: Вистинската истрага дури сега почнува

Агенцијата пренесуваат дека Јулија Скрипал вчера “ја даде првата изјава за јавноста...

Izrael3-940x560

Израел лут бидејќи за Сирија се расправа без САД

Министерот за воени работи на израелскиот режим, Авигдор Либерман ги критикуваше...

skripal-727x478

Русија, Кина и Иран доставиле заеднички проект за истрага на “аферата Скрипал“

Порталот Геополитика веќе долго време истакнува дека во светот веќе се работи за нова...

bortnikov

Русија со помош на Турција спречила терористички напад во Санкт Петербург

Шефот на руската Федерална служба за безбедност (ФСС), Александар Бортников, изјави дека...

skripal

Русите ги обвинија Британците и Американците за труење на рускиот шпион

Русија ги обвини британските и американските тајни служби за труење на поранешниот руски...

kina-rusija-sad

Три настани заради кои САД може да покрене светска војна

Ако се видат најчитаните теми во изминатите денови, тогаш тоа е скандалот со приватноста...

cern

Русија го повлече барањето за членство во ЦЕРН

Руската страна издаде одлука за повлекување на барањата за веќе одобреното членство во...

%d bloggers like this: