Tag: ,

damask

Дамаск во рацете на сириската влада, прв пат после 2011 година

Екстремистите на ’Исламската држава’ се согласија да го напуштат последниот дел од Дамаск...

nov bliski istok

Мрачна позадина на Сирискиот конфликт (2)

Во целосна согласност со планот на Јиноновин планот и неговата подоцнежна ефективна...

on-sirija

Инспекцијата во Сирија прекината, откако било пукано на силите на ОН

Групата за обезбедување на  Обединетите нации била цел на нападво Дума, додека извршувала...

saudiska vojska

Саудиска Арабија подготвена да испрати војска во Сирија

Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал Џубеир, ја потврди подготвеноста на...

amerikanski vojnici

САД, наместо своите војници, во Сирија ги повикува арапските сили

Американскиот медиум The Wall Street Journal пишува дека администрацијата на Доналд Трамп планира да...

kineska-flota

(Видео) Кина мобилизирала воени сили како подршка на Русија во случај на судир со САД во Сирија

Пред насловната, ќе објавиме уште една, многу интересна вест од рускиот медиуми “Росија...

grcija

(Фото) Крв на улиците на Атина: Грците ја бранат Сирија, и уриваат статуата на Труман

Група приврзаници на Грчката комунистичка партија се обидоа денес да ја урнат статуата на...

erdogan

Ердоган: Турција нема аспирации на туѓи територии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција нема територијални аспирации...

Sustav-S-400-940x560

Изрел стравува, дека Русија на Сирија ќе и` ги испорача системите С-300

Русија соопшти дека по нападот на САД и нејзините сојузници на сириската територија, ја...

tramp-asad

Сирија е бомбардирана, што сега?

Американските воени напади во Сирија предизвикаа многу прашања, пишува политичкиот...

matis

ЗАВРШЕНИ КОАЛИЦИОНИТЕ НАПАДИ ВО СИРИЈА: Не планираме нови удари, на Асад му пративме силна порака

Нападот на американската коалиција во Сирија завршена е после повеќе од еден час...

столтенберг

НАТО ја поддржа воената интервенција против режимот на Асад

НАТО ја поддржа воената интервенција на Соединетите Американски Држави (САД), Велика...

воени авиони

Еуроконтрол предупреди на можни воздушни напади над Сирија во наредните три дена

Европската агенција за контрола на летање ги предупреди авиопревозниците да бидат...

либерман

Лиеберман: Израел нема да дозволи Иранско присуство во Сирија

Израелскиот министер за одбрана, Авигдор Лиеберман, во вторникот вети дека Израел нема да...

tramp

Трамп на Твитер: “Русијо, подготви се, доаѓаат пректилите“

Русијо, подготви се, пристигнуваат проектилите, пред неколку минути на својот профилот на...

tramp

Трамп тврди дека на нападите со нервниот гас во Сирија, ќе одговори во рок од 48 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп го осуди “гнасниот” напад со отровен гас во...

francija

Франција тврди дека не ја бомбардирала воената база во Сирија

Француската армија не ја бомбардираше воената база во Сирија, соопштил шефот на...

sirija-1-891x555

Кој ја нападна Сириската база: Асад го обвинува на САД, Русија на Израел, а мртвите се бројат

Во нападот на воздухопловната база Т4, на сириското воздухопловство во сириската провинција...

turcija-sirijakarta

АНКАРА: За иднината на единствена Сирија ќе одлучува сирискиот народ

Турското Министерство за надворешни работи во петокот објави дека за иднината на Сирија,...

Izrael3-940x560

Израел лут бидејќи за Сирија се расправа без САД

Министерот за воени работи на израелскиот режим, Авигдор Либерман ги критикуваше...

Niki hejli

САД се закануваат со напади на Сирија

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли, вчера изјави дека САД се...

turski voeb konvoj

Турската војска зазеде клучен град во Африн

Турските вооружени сили во рамките на опарацијата “Маслинова гранка“ во Африн, Сирија под...

sirija

ОН повика на прекин на огнот во Сирија

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) повика на прекин на огнот во Сирија и изрази...

crven krst Guta

Првиот конвој со хуманитарна помош влезе во Источна Гута

Обединетите нации денес соопштија дека конвојот што пренесува хуманитарна помош започнал...

GUTA

Хуманитарен конвој на ОН тргна кон Гута

Првиот хуманитарен конвој на ОН денеска ќе се обиде да стигне до жителите на источната Гута,...

sdf

“ПОБЕДАТА Е РЕЧИСИ ПОЧЕТОК“ Америка има нов план во Сирија, за кој во Анкара и Москва се бесни

И додека светот ја гледа сириската армија како безмилосно ја бомбардира Гута, Америка е...

%d bloggers like this: