Tag: , ,

tramp-makron

Трамп на 12.мај ќе се повлече од нуклеарниот договор со Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе излезе од нуклеарниот договор со Иран, кој во 2015...

makron-tramp

Макрон одеднаш “се премисли” за иранската нуклеарна програма

Иако францускиот претседател Емануел Макрон изјави пред само три дена дека нема “план...

tramp-putin

Трамп го поканил на Путин да ја посети Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика својот руски колега Владимир Путин во САД...

tramp-asad

Сирија е бомбардирана, што сега?

Американските воени напади во Сирија предизвикаа многу прашања, пишува политичкиот...

tramp

Трамп на Твитер: “Русијо, подготви се, доаѓаат пректилите“

Русијо, подготви се, пристигнуваат проектилите, пред неколку минути на својот профилот на...

tramp

Трамп тврди дека на нападите со нервниот гас во Сирија, ќе одговори во рок од 48 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп го осуди “гнасниот” напад со отровен гас во...

tramp

Трамп праќа војска на границата со Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп во вторникот изјави дека армијата ќе ја чува...

Niki hejli

САД се закануваат со напади на Сирија

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли, вчера изјави дека САД се...

merkel

Меркел: Европа мора да биде подготвена да му одговори на Трамп

Европа мора да биде подготвена да одговори на едностраното воведување на американските...

kongres-sad

Трамп за смртна казна за дилерите со дрога

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е неопходно да се разговара за смртната...

tramp-hotel

Името на Трамп симнато од хотел во Панама после изгубен спор

Во придружба на полициски службеници и судии, сопствениците на зградата во Панама, во која...

TRAMP

На повидок трговска војна помеѓу Европската Унија и САД

Американскиот претседател Доналд Трамп во четвртокот објави дека ќе одреди високи царини...

tramp

Трамп повторно номиниран за Нобелова награда за мир

Американскиот претседател Доналд Трамп трета година по ред се наоѓа на листата на кандидати...

tramp-davos

Трамп од Давос им се закани на Палестинците: Ќе Ви ја суспендираме помошта

Американскиот претседател Доналд Трамп, по пристигнувањето на Светскиот економски форум во...

трамп

Рејтингот на Трамп и на САД секаде паѓа, освен во Македонија, Израел, Либерија и Белорусија

Една година од инаугурацијата на Доналд Трамп за нов аемрикански претседател, рејтингот на...

tramp-abas

САД на Палестина и нудат село покрај Ерусалим за главен град

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги потврди извештаите кои наведуваат дека САД...

TRAMP

Нови докази дека Трамп им плаќал на порно актерки за да молчат за неговите афери

Американскиот претседател Доналд Трамп се соочува со нови обвиненија дека наводно...

TRAMP

Навредливи изјави: Амбасадори на 54 афрички земји побараа извинување од Трамп

Најмалку 54 земји од афричкиот континент преку амбасадорите во Обединетите Нации (ОН)...

amer-ambasador

Американски амбасадор во Панама поднел оставка, бидејќи не сака да му служи на Трамп

Американскиот амбасадор во Панама Џон Фели, поднел оставка со образложение дека повеќе не...

1000_1515447390tom_steyer2

И тоа е Америка: Нема да се кандидира, а дава 30 милиони долари за соборување на Трамп

Американскиот демократ Том Штајер во понеделникот објави дека ќе го финансира изборот на...

erdogan-tramp

Ердоган порачува дека турските договори со САД повеќе не вредат

Турскиот претаседател Реџеп Тајип Ердоган изјавил дека билатералните врски и потпишаните...

wolf

Wolff: Трамп ’нема кредибилитет’

Авторот на контроверзната книга за Доналд Трамп и Белата куќа изјавил дека американскиот...

hams-hezbolah

Хезболах и Хамас ќе формираат заедничко тело за отпор на признавањето на Трамп во врска Ерусалим

Либански Хезболах и палестински Хамас порачаа дека ќе формираат заедничко тело кое ќе има...

трамп

Трамп им се закани на земјите кои ја поддржуваат резолуцијата во ОН за Ерусалим

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани денеска дека ќе ја прекине финансиската...

Vijece-sigurnosti-UN-940x560

Во пресрет на гласањето во ОН, Малезија најави влегување во конфликтот за спасување на Кудс

Според извештаите на медиумите, Советот за безбедност на Обединетите нации се подготвува да...

трамп

Ќе биде ли поништена одлуката на Трамп, Советот на ОН утре ќе расправа за Ерусалим

По серијата иницијативи на Република Турција, Советот за безбедност на Обединетите нации ќе...

%d bloggers like this: