Tag: ,

zaev

Заев: 27 април беше срам за државата, покажавме дека не сме такви

По повод годишнината од инцидентите во Собранието на 27 април, премиерот Зоран Заев вели дека...

влада

Реконструкцијата на Владата по првомајските празници

Разговорите и преговорите со политичките партии за реконструкција на Владата, се уште...

HAN-ZAEV

„Заробената држава“ се ослободува

Македонија во изминатата година направи прогрес во исполнувањето на политичките,...

mogerini-zaev-vlada

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и...

MOGERINI-ZAEV

Могерини: Се вративте на патеката, може да славите, а потоа на работа

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини...

GASI

Гаши бара Заев да избере меѓу двете крила на Беса, Ахмети не коментира

Пратеникот Африм Гаши, кој го предводи едното крило на Беса, денеска изјави дека се на чекор...

ZAEV-PRESS

Заев: Заслугата е на граѓаните-тие ставија крај на погубната политика

Премиерот Зоран Заев  оцени дека денешниот ден е еден од оние денови кога сите граѓани на РМ...

ZAEV

Заев: Заслужуваме кристално чиста препорака за сработеното

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од...

дзафери

Интерпелеција за Владата на Заев: Животот дојде само за функционерите

Оваа е најнеспособната влада и таа треба што поскоро да биде минато – кажа координаторот на...

ZAEV

Заев: Влез во НАТО со ФИРОМ не е возможно

Премиерот Зоран Заев смета дека Македонија единствено може да влезе во НАТО со решен спор за...

zaev-cerar-860x680

Македонија и Словенија ќе ја унапредуваат економската соработка

Македонија и Словенија се пријателски земји кои имаат добри традиционални врски во сите...

zaev-sud

Заев: Не сум виновен, „Поткуп“ е конструирано обвинение

Премиерот Зоран Заев на денешното рочиште за случајот „Поткуп“ пред судот изјави дека не...

Zoran Zaev

Заев за Шпигел: Промена на Уставот и име без превод е неприфатливо

Премиерот Зоран Заев во интервју за германскиот неделник Шпигел го отфрли барањето на...

zaev-junker press

Јункер: Македонија со својата историја е дел од Европа

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска изјави дека забележал...

zaev-cipras

Грција го тргна ветото за Македонија во Јадранско – јонска група

Македонија, во мај може да очекува да стане дел од Јадранско – јонската група, по одлуката на...

Zaev-Jazbec-860x680

Заев и Јазбец разговарале за интензивирање на соработката меѓу Македонија и Словенија

Премиерот Зоран Заев денеска имал средба со амбасадорот на Словенија во земјава, Милан...

ZAEV

Заев: Во ПИОМ фалат 500 милиони евра, може ќе треба да се зголеми возраста за пензионирање

Jавноста треба да знае некои работи за дупката во Фондот за пензиско и инвалидско...

zaev-merkelgrcija

Грците незадоволни дека Меркел го нарекла Заев „македонски премиер“

Грчките медиуми средбата Меркел – Заев денеска во Берлин ја забележаа главно по изјавата на...

CIPRAS-ZAEV

Името на среќата: Да се негира се што е македонско

Ја имаме таа апсолутна среќа што сме родени на Балканот. За разлика од нас, во оној несреќен...

ZAEV

Заев: Сакаме решение за името, но не по секоја цена – Уставот еднаш го сменивме

Решението на спорот со името мора да го гарантира идентитетот и достоинството на двете...

ZAEV

Заев: Подготвени сме за име со географска одредница

Македонската страна е подготвена за решение на името со географска одредница, ова го...

cipras-zaev

Кому му служат Заев и Ципрас

Ова е најава на едни нови, тажни, кобни времиња, ако Заев и Ципрас дојдат до решение за името....

zaev

Заев: Македонија повторно има глас на светската економска сцена

Овде во Давос привршува Светскиот економски форум. Впечатокот е јасен. Светот е глобално...

han-zaev-777x437

ЕК: Средбата со Ципрас добра вест за земјата, за регионот и за ЕУ

Средбата на премиерот Зоран Заев со грчкиот премиер Алексис Ципрас е од големо значење и за...

Untitled

Македонија го менува името на аеродромот и автопатот

Крајното решение мора да биде прифатливо за двете страни. Решението мора да биде во насока...

karadjovski-zaev-jovo-328998321-670x352

И Вангеловски и Караџовски ќе го советуваат Заев во новото тело за судски реформи

Премиерот Зоран Заев го прави списокот на авторитети од судството и правни експерти кои ќе...

%d bloggers like this: