11 C
Struga
Thursday, November 30, 2023

МАКЕДОНИЈА

Во Северна Македонија се одржа Свечена академија по повод денот на...

По повод 28 Ноември, Денот на албанското знаме, вчера во Скопје се одржа Свечена академија под покровителство на Али Ахмети, претседателот на Демократската унија за...

БАЛКАН И СВЕТ

Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која се повикува Израел...

Осум земји, вклучувајќи ги САД и Велика Британија, гласаа против. 62 земји беа воздржани. Резолуцијата беше ко-автор на група нации, вклучувајќи ги Алжир, Венецуела, Египет,...

Блиски исток и регион

Вознемирувачко Видео: Видео: Израелските сили убија две палестински деца на окупираниот...

Четворица Палестинци, меѓу кои и две деца, денес беа убиени од израелските сили во окупираниот град Џенин на Западниот Брег, објави официјалната палестинска новинска...

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

ОСТАВЕНИ САМИ НА СЕБЕ: Арапските земји не сакаат да преземат одговорност

Јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафади беше јасен: војната на Израел против Хамас во Појасот Газа е „еклатантна агресија“ против палестинските цивили и...

Локално

ДВА МАРКЕТА ВО СТРУГА КАЗНЕТИ СО ПО 3.200 ЕВРА, ЕДЕН ЗАТВОРЕН...

Поради непочитување на одлуката на Владата за замрзнување на цените на основните прехранбени продукти, два маркета од Струга добија парични казни по 3.200 евра,...

Од нашиов крај

“За младоста и берберницата на Брицо“

Сонцето се надвиснало над местото викано автобуска, а тука горделиво сеуште стои за нас подгорчаните може да се каже историски објект, објект кој своите...

Италија: Над 2000 верници клањаа Бајрам намаз во Конеглиано и Сусегана

Во преполната ZOPPAS ARENA, наши роднини, пријатели, печалбари, кои се наоѓаат на привремена работа во Италија во делот на општините Конеглиано и Сусегана, имаа...

(Видео) “Од културното и историското наследство на Османлиите“ Нов документарен серијал...

Во рамките на предвидениот документарно информативен дел на Дубаи Интернет ТВ, наскоро на каналот на овој профил започуна серијалот насловен како “ Од културното...

Д-р Шемоски: Геноцид во Сребреница, негирање е соучесништво

Пишува: Д-р Шемоски: Геноцид во Сребреница, негирање е соучесништво Човекот како најсовршено битие на Земјата како  Sui generis створено од Сворителот, покрај сите привилегии кои...

Колумна на др. Оливер Бојчески “ УТРЕ“

,, УТРЕ “ Од дамнешни времиња постои една народна поговорка во која се вели: ,, Обичниот човек памети, а умниот запишува.“ Јас тогаш ја запаметив приказната, а...

АДЕМИ: ГЕНОЦИД (Видео)

Босна и Херцеговина крвари од сите страни. Србијанските крволочни ѕверки се сјатиле како гладни волци во соработка со чопори хиени надојдени од матичната држава...

Издвоено

error: Alert: Content is protected !!