21 C
Struga
Saturday, June 19, 2021
дома Некатегоризирано

Некатегоризирано

  Vоlkswаgеn веќе прoдaвa и GTI вeлocипeд

  Кога станува збор за GTI мoдeли нa Vоlkswаgеn обично станува збор за некое од генерациите на Gоlf или на Jеttа, доколку сте поддржувач на...

  ЕВРО 2020: Украина – Македонија, Данска – Белгија и Холандија – Австрија

  Денеска се играат три натпревари во рамките на Европското фудбалско првенство ЕВРО 2020, известува Агенција Анадолија (АА). Седмиот ден од натпреварите по групи на ЕВРО...

  Најмалку 36 ранети во експлозија на автомобил бомба, во колумбиска воена база

  Најмалку 36 лица се ранети кога возило со експлозив двапати се активира во воена база на 30. Колумбиска армиска бригада во североисточниот град Кукута,...

  Напад на затвор во Нигерија, во бегство повеќе од 1.800 затвореници

  Нигериската полиција соопшти дека 1.844 затвореници побегнале од затвор во градот Овери, на југоисточниот дел на земјата, пренесува Агенција Анадолија (АА). Портпаролот на нигериската поправна...

  Британците повторно на протест, поради новиот репpecивен закон

  Протестите во Велика Британија, можат да ескалираат, бидејќи граѓаните се погласни, не се согласуваат на репресијата што ја донесе полицискиот акт. Државата ги вметнува своите...

  Строга медиумска политика во Унгарија: Само државните медиуми ќе можат да фотографираат и снимаат...

  Унгарија воведува ограничувања за известување за тековната кампања за вакцинација против коронавирусот, се вели во интерното писмо објавено во неделата, пренесува Хина. Само државнот медиумски...

  Европскиот совет смета дека вакцинацијата не треба да биде задолжителна ниту дискриминаторска

  Советот на Европа, на 27 јануари 2021 година, во Резолуцијата 2361/2021, донесе одлука според која вакцинирањено не мора да биде задолжително, односно да нема...

  Во 2020 година починаа 850 мигранти во обид да преминат од Северна Африка на...

  Меѓународната организација за миграција на Обединетите нации (ИОМ) објави дека во 2020 година починале 850 нерегуларни мигранти при обид да преминат од северноафриканскиот брег...

  Уапсен бегалец, од затворот во Струга

  Вчера во 13.35 часот, на улицата „ЈНА” во Струга, по претходна наредба од Основниот суд во Струга, од слобода е лишен И.М.(39), од струшкото...

  Косово: Глаук Коњуфца избран за претседател на Собранието

  На конститутивната седница на осмиот состав од Собранието на Косово за претседател на Собранието избран е Глаук Коњуфца од победничката партија Движење „Самоопределување“, јавува...
  error: Alert: Content is protected !!