20 C
Struga
Sunday, May 29, 2022

Зградата на парламентот без имотен лист, утврдија ревизорите

Собранието не располага со имотен лист со утврдено право на сопственост/користење на земјиштето и објектот во кој истото е сместено и ги извршува своите...

Ковачевски и Петков во Рим – дијалогот продолжува

На средбата Ковачевски - Петков во Рим стана збор за разговорите меѓу двете министерства за надвореши работи посветени на деблокада на македонскиот европски пат...

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

Работа во недела и во трговијата на мало и на големо во туристичките места, вклучувајќи ги Охрид и Струга, предвидуваат измените и дополнувањата на...

Координативното тело за пописот на Турците во Северна Македонија побара поништување на резултатите

Националното координативно тело за пописот на турската заедница во Северна Македонија, денеска до Државниот завод за статистика (ДЗС) достави Приговор со факти и аргументи...

Владата го усвои ребалансот на буџетот

Владата на денешната седница го усвоила предлогот за изменување и дополнување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2022 година. „Предложените измени и дополнувања, со...

Уште едно одлагање на преговорите носи криза со ЕУ и внатрешни проблеми

Што доколку до 30 јуни не се реши спорот со Бугарија и повторно се одложат преговорите со ЕУ? Високиот претставник на ЕУ, Борел, предупреди...

Вардар како „главна“ канализација на Скопје

Реката Вардар е претворена во депонија во која се слева целата скопска канализација. Од ЦЈЗ-Скопје предупредуваат на потенцијалната опасност од користење на загадените води...

ВМРО-ДПМНЕ најавува потврди мерки и кандидати Албанци за пратеници

Неколку дена по активната блокада на Собранието, ВМРО-ДПМНЕ осмислува следни чекори на делување. Мицкоски најави дека на нивните листи на пратеници ќе има и...

СДСМ во „немилост“ на ДУИ за да нема предвремени избори

Однесувањето на министерот Бектеши и на собранискиот спикер Џафери помина без став од СДСМ и покрај постојаните реакции од ВМРО-ДПМНЕ и јавноста. Аналитичарите Божиновски...

Во Скопје започна снимањето на новата турска серија „Балканска приспивна песна“

Во Скопје започна снимањето на новата турска серија „Балканска приспивна песна“, што ќе биде прикажа на турската државна телевизија ТРТ 1, пренесува Агенција Анадолија...
error: Alert: Content is protected !!