8 C
Struga
Saturday, November 27, 2021

Најзагаден воздухот во Кавадарци, по него следува и Струмица

Мерните станици за квалитет на воздухот од Министерството за животна средина и просторно планирање попладнево покажуваат дека едни од најзагадените градови во Македонија се...

Оризот ќе исчезне од Кочанското Поле, земјоделците мора да го продаваат за крајно ниски...

Оризопроизводителите во Кочанско ја имаат најдолгата жетва досега, трае веќе два месеца, иако земјоделците се жалат дека неповолното време придонело жетвата да биде неколку...

Втор ден целосен прекин на железничкиот сообраќај

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај во државата веќе втор ден е во целосен прекин, откако машинскиот и извршниот персонал од вчера ја бојкотираат работата,...

Финансиска стимулација за матичните лекари ако над 70 отсто од нивните пациенти се вакцинираат

„Истражувавме и изминативе два-три дена и ќе предложиме една нова мерка до Владата, а тоа е посебна стимулација за матичните лекари. Односно, матичните лекари...

Две повредени лица од несреќата во Бугарија пристигнаа во болницата во Скопје

Двајца од вкупно седумте пациенти кои беа хоспитализирани во болницата „Пирогов“ по страшната несреќа на автопатот „Струма“ пристигнаа во болницата во Скопје, јавува репортерот...

Амандманска расправа за буџетот за 2022 година

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја почне амандманската расправа за Предлог-буџетот за следната година, откако вчера завршија предвидените пет дена...

Обвинителството ѝ ги предаде на Бугарија доказите за истрагата за автобуската несреќа

ДНК профилите за идентификацијата на жртвите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, заедно со записници за испитување на осум сведоци, како и целокупната документација...

СДСМ почнува постапка за избор на нов лидер, Алтернатива ќе преговара за влез во...

Станува извесно дека земјата околу Нова Година ќе има нов премиер и нова Влада, по синоќешните состаноци на највисоките партиски раководства на СДСМ и...

Спасовски: „Истрагата се води во институциите, а не во јавноста и медиумите“

Дали се приведени некои лица во врска со автобуската несреќа во Бугарија, јавноста ќе биде информирана во соодветен момент, рече министерот за внатрешни работи...

Инспекторите влегоа во „Беса Транс“, се вршат претреси и на други локации

Инспекторите влегоа во просториите на компанијата „Беса Транс“ во Старата скопска чаршија во Скопје, која е сопственик на автобусот кој се запали во Бугарија, при што загинаа 45...
error: Alert: Content is protected !!