3 C
Struga
Friday, January 28, 2022

Во Дебар тројно убиство на сопружници и нивната малолетна ќерка

Основното јавно обвинителство Гостивар соопшти дека врши увид во приватна куќа во Дебар каде што се пронајдени безживотни тела на три лица. Според првичните сознанија,...

79,5 години казна затвор за обвинетите за обид за убиство врз Села

79,5 години казна затвор за обвинетите за нападот врз Села Основниот суд Скопје 1 ги осуди на вкупно 79 и пол години казна затвор седумтемина...

Тони Трајковски ми рече да ги исклучам телефоните, изјави Фијат Цаноски

Во кривичниот суд во Скопје, продолжи доказната постапка во предметот на специјалното јавно обвинителство, „ТНТ“. Денеска на судењето, присутните во судницата ја гледаат видеоснимката од...

Република Северна Македонија со македонски јазик и идентитет

Повеќе грчки медиуми претпладнево го објавија речиси комплетниот договор кој наводно го постигнале премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, објавува Дојче Веле. Во него во детаљи...

Сообраќајка кај Пласница, се преврте „Пежо“ со охридски таблички

Автомобил марка „Пежо“ со охридски регистарски таблички се истумбал утринава неколку километри од општина Пласница. Возилото излетало од патот, се превртело и завршило во околните...

(ВИДЕО) Република Северна Македонија ги отвора вратите за ЕУ и НАТО

Република Северна Македонија со превод на сите јазици, за севкупна употреба, а ќе се регулира со амандман во Уставот, потврда на македонскиот јазик во ОН, ...

Иванов: За референдумот во 1991 не доаѓаа високи странски претставници

Претседателот Ѓорге Иванов денеска упати честитка до граѓаните на Република Македонија по повод 8 Септември – Денот на независноста. – Македонскиот народ на 8 септември 1991...

Исмајлоска-Старова: Гласав по свое убедување, без закани и не се каам

Гласав по сопствено убедување, без притисоци и закани, гласав затоа што и посакувам иднина и просперитет на Македонија, вели за Макфакс Нола Исмајлоска-Старова, екс-пратеничката...

Новинар на Алсат-М ја искинал легитимацијата од Владата поради тоа што не била напишана...

Адриан Керими новинар од Алсат-М, ја искина новинарската легитимација од Владата на Република Македонија. Причина за тоа е дека таа не била напишана на...

Заев:Или ВМРО ДПМНЕ ќе ја почитува одлуката од референдумот или избори

Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека е спроведен мирен и демократски референдум  и оти доколку видливо мнозинство од граѓаните гласале „за“ тогаш нивната волја...
error: Alert: Content is protected !!